شهر خلاق

0

خلاق مبحثی جدید و مورد توجه در حوزه مطالعات شهری و به ویژه مدیریت شهری بوده و بر بهتر شدن محیط زندگی و ارتقای کیفیت زندگی به واسطه تفکرات نو شهروندان تأکید دارد. این ایده برای مدیران برنامه ریزان و شهرسازان باعث گسترش افق دید و تحلیل راهکار در مواجهه با مسائل شهر می شود و به تنوع علایق و عقاید در پهنه شهر احترام می گذارد همچنین ایجاد شهرهای خلاق باعث رونق و شکوفایی حیات شهری می گردد.

در طول تاریخ آنچه موجب برداشتن گام های بلند به سوی کامیابی و تغییرات مثبت در شیوه زیست انسان ها شده، برگرفته از اندیشه ای یا نبوغی تکامل یافته بوده است. از دهه ۱۹۸۰ توسعه فرهنگی محلی، به مهمترین بخش از دستور کار شهرها و مناطق کشورهای توسعه یافته دنیا تبدیل شد بریتانیای کبیر، استرالیا، ایالات متحده و کانادا، برنامه ریزی فرهنگی شهرمحور به عنوان مهمترین خط مشی نوآوری فرهنگی محلی سالهای اخیر پدیدار و واژه //شهر خلاق / به یک موتور محرک مدنی تبدیل شد۰٫ شهر خلاق، از مفاهیم جدید در عرصه مدیریت شهری می باشد که با مفاهیم کارآفرینی نیز قرابت معنائی دارد۰داشتن شهر خلاق، نهایت آرزوی هر جامعه مدرنی است. شهر خلاق فضایی است که در آن شهر خلاق در قرن بیست و یکم به معنای شهروندان خلاق است.
مدل شهر خلاق یک مفهوم معاصر برای تشریح شهر تحولات بنیادی از دهه ی۱۹۷۰به بعد رخ داده اند به علاوه دیدگاه های کلیدی و مکتب های جامعه شناختی آمریکایی از جمله مکتب شیکاگو، مکتب اقتصاد سیاسی و مکتب لوس آنجلس ارائه شده اند تا تفاوتهای مطالعه ی شهرها را خاطر نشان سازند. البته نوشته های متعدد مهمی راجع به شهر وجود دارد، اگرچه فلوریدا عموماً ظرفیت خلاقیت را به طور مبهم به هر فرد نسبت می دهد و شاهد توسعه ی خلاقیت است، اما تقسیم دقیق او به گروه های مختلف فوق خلاق و دیگران منعکس کننده ی طبقه بندی احزاب مختلف جامعه است.
مفهوم شهر خلاق
زمانی که صحبت از شهر خلاق می شود نگرش جدیدی و نویی است .
نخستین شخصی که بحث مناطق و شهرهای خلاق را مطرح کرد، ریچارد فلوریدا است
او در سال ۲۰۰۲اولین کتاب خود را تحت عنوان Creative Class” منتشر کرد و پس از آن در سال۲۰۰۵کتاب دیگری را برای تقویت موضوعش منتشر کرد در سال۲۰۰۷ نیز آلن اسکات با استفاده از ادبیاتی که ریچارد فلوریدا مطرح کرده بود مباحثی را در ارتباط با شهرها و مناطق خلاق مطرح ساخت.

شهر خلاق مکانی برای رشد و نمو خلاقیت ها در دینامیک شهرها است. شهر خلاق منزلی برای خلاقیت های هنری، نوآوریهای علمی و تکنولوژیکی و صدای رسای فرهنگ های رو به رشد است مفهوم شهر خلاق، اغلب به عنوان شکلی از برنامه ریزی راهبردی مورد استفاده قرار میگیرد. برتری کلی مفهوم شهر خلاق، ناچار با تغییرات گسترده در اقتصاد و جامعه که در آن خلاقیت انسانی یک عامل کلیدی است، گره خورده است.
[purchase_link id=”2055″ style=”button” color=”green” text=”دریافت کامل پروژه شهر خلاق پی دی اف و پاورپوینت”]

به اشتراک بزارید

درباره نویسنده

پاسخ دهید